Kanser Savaşçısı Besinler

Kanser, hücrelerde DNA’nın hasarı sonucu hücrelerin kontrolsüz veya anormal bir şekilde büyümesi ve çoğalmasıdır. Beslenme ve besinler kanserden korunmada oldukça önemlidir. Tek bir besin için kanserden koruyucudur diyemeyiz fakat doğru besin kombinasyonları bağışıklık sistemini güçlendirerek kansere karşı savaşırlar. Bu besinler nelerdir diye inceleyecek olursak ;

Kükürtlü besinler

Brokoli, lahana, karnabahar ve bürüksel lahanası gibi besinler içerdikleri antioksidanlar ile antioksidan savunma enzimlerini harekete geçirerek karsinojenleri vücuttan uzaklaştırırlar.

Turuncu sebze ve meyveler

Havuç, balkabağı ve mango gibi turuncu besinlerde ‘beta-karoten’ adı verilen bir antioksidan bulunur. Bu madde sağlıklı hücrelerin kansere yol açan hücrelerden kendini savunmasını (korumasını) sağlar.

Domates

Domates ‘likopen’ isimli bir antioksidan madde içerir. Özellikle prostat kanserinin önlenmesinde etkin bir antioksidandır. Ayrıca likopen seviyesi domatesin ısıl  işlem görmesiyle (pişirilmesiyle) artmaktadır.

Bakliyatlar

İçerdikleri ‘Saponin’ adı verilen madde dolayısıyla hücreleri kanserden korurlar.

Çilek, dut, frenk üzümü, böğürtlen

Bu meyveler bir tür fenolik bileşik olan ellajik asit içerirler. Bu etken madde hücrelere;  sigaranın ve hava kirliliğinin verdiği zararları azaltıcı etki yapar.

Tam tahıllar

Tam buğday, tam yulaf /çavdar, yabani pirinç, karabuğday, bulgur, kinoa gibi tam tahıllar liften ve diğer besin öğeleri açısından zengindirler ve kanser riskini azaltıcı etki yaparlar.

Sert kabuklu meyveler (ceviz, fındık, badem vb.)

Esansiyel yağ asitlerini ve fenolik bileşikleri içerirler. Özellikle prostat kanseriyle savaşta etkin rol oynarlar. Özellikle fındık antioksidan kapasitesi yüksek iyi bir selenyum kaynağıdır. Çalışmalar prostat kanseri açısından koruyucu olduğunu göstermiştir.

Keten tohumu

İçeriğindeki ‘Lignan’ içeren fito kimyasal kanser hücrelerine karşı koruyucu etkiye sahiptir.

Yeşil / siyah çay

Her iki çay türünde de bol miktarda flavonoid olarak adlandırılan kateşinlerden bulunur. Hücre ve dokuları kansere yol açan serbest radikallerinden koruyucu etkiye sahiptir. Ayrıca tümor hücrelerinin büyümesini engellemektedirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir