Antioksidanca Zengin 10 Yiyecek

Yazılı ve görsel medyada (tv, sosyal medya vb. ) uzun yaşamın sırlarından sıklıkla bahsedilmektedir  ve bu uzun yaşam için en önemli bileşiklerden biri de Antioksidan olduğu şüphesizdir. Kısaca anlatmak gerekirse hem vücudumuzda üretilebilen hem de besinler de bulunan antioksidanlar, hücrelerimizin serbest radikal adı verilen zararlı moleküllerden korunmasına yardım eden en önemli bileşiklerdir.

Serbest radikaller biriktiğinde oksidatif stres olarak bilinen bir duruma neden olabilirler. Bu, DNA’nıza ve hücrelerinizdeki diğer önemli yapılara zarar verebilir.Antioksidan bakımından zengin bir diyet sayesinde oksidatif stresle mücadele etmek ve antioksidan seviyemizi arttırmak oldukça kolaydır.

Bilim adamları, yiyeceklerin antioksidan içeriğini ölçmek için çeşitli testler kullanır. En iyi testlerden biri FRAP (antioksidan gücü) analizidir. Yiyeceklerin antioksidan içeriğini, belirli bir serbest radikali ne kadar iyi nötralize edebildiklerini ölçmektedir.(1)

FRAP değeri ne kadar yüksek ise, yiyeceğin antioksidan kapasitesi o kadar fazladır. İşte antioksidanca yüksek olan ilk 10 sağlıklı besin;

1-) Bitter Çikolata

Çikolata severler şuanda paylaş butonlarına basmaya başladı bile, evet normal bir çikolataya göre çok daha fazla kakao, mineral ve antioksidana sahip bitter çikolata, Frap Analizine göre 100 gramında 15 mmol antioksidana sahiptir ki bu aynı porsiyon boyutunda ki 9.2 mmol yaban mersini ve 2.3 mmol antioksidan içeren ahududu’dan bile daha fazladır.(2)

2-) Ceviz

Ceviz, sağlıklı yağ ve mineral kaynağıdır ve de aynı zamanda yüksek miktarda antioksidan içerir. Frap analizine dayanarak 100 gram cevizde 10.6 mmol kadar antioksidan içerir. Ek olarak ceviz, kanda ki yararlı kolesterol (HDL) seviyesini yükseltmeye de fayda sağlar. Ceviz her ne kadar sağlıklı yağ kaynağı olsa da yüksek kalori içerdiği için sınırlı tüketilmelidir.

3-) Yaban Mersini

Instagram paylaşımlarının en popüler meyvesi olan yaban mersini 100 gram başına 9.2 mmol kadar antioksidan içererek listemizin üst sıralarında yer almaktadır. Düşük kalorili olması ve talebin fazla olması nedeniyle bulmakta güçlük çekebileceğiniz yaban mersini diyet listelerinin vazgeçilmezidir.

4-) Çilek

Çilek her kesimden insanın severek yediği en lezzetli ve keyif verici meyvelerden biridir, ve yapılan Frap analizine göre 100 gram çilek’te 5.4 mmol antioksidan içermektedir. Ek olarak çileklerde kırmızı rengini veren antosiyanin adında(1) antioksidan bulunur ve antosiyanin içeriği yüksek olan çilekler daha parlak kırmızı renktedir.(3)

5-) Enginar

Ülkemizde de bol bol tüketilen enginar lezzetli ve besleyici olmasının yanı sıra yapılan frap analizine göre 100 gram başına 4.7 mmol kadar antioksidan içerir. Ayrıca büyük bir lif, mineral ve antioksidan açıdan zengin olan enginar, diyet listelerinin vazgeçilmezidir.

6-) Goji Meyveleri

2000 yılı aşkın bir süredir geleneksel Çin tıbbının bir parçası olan Goji Meyveleri, genellikle süper meyveler olarak pazarlanmakta ki gerçekten de vitamin, mineral ve antioksidanlar bakımından zengindirler. Yapılan Frap analizine göre 100 gram goji meyvelerinde 4.3 mmol antioksidan bulunmaktadır.Ek olarak goji meyveleri de kanda ki antioksidan miktarını yükseltmede oldukça etkilidir.(2)

7-) Ahududu

Ahududu, tatlılarda sıklıkla kullanılan yumuşak meyvelerdir, büyük bir lif, C vitamini, manganez ve antioksidan kaynağıdır. Yapılan frap analizine göre 100 gram ahududunda 4 mmol’e kadar antioksidan içermektedir. Bursa’da özellikle İnkaya Çınarı ve Uludağ yolu üzerinde tezgahlarda sıkça satılan ahududular diyet listelerinin tatlı konuklarıdır.

😎 Mor Lahana

Mor lahana salatalarımızın vazgeçilmezidir, C, K, ve A vitaminleri bakımından zengin ve antioksidan içeriği olarak yüksektir. Yapılan Frap analizine göre 100 gram mor lahana da 2.2 mmol antioksidan bulunmaktadır. Bu oran, pişmiş lahanada ki antioksidandan 4 kat kadar daha fazladır.

9-) Fasülye

Fasulye, ucuz ve sağlıklı bir baklagil gurubudur, ayrıca barsak hareketlerinin düzenlenmesini sağlar ve de son derece yüksek lif içeren bir besindir. Fasulye en iyi bitkisel antioksidan kaynaklarından birisidir, yapılan frap analizine göre 100 gram başına 2 mmol kadar antioksidan içermektedir.

10-) Pancar

Pancar olarak bilinen resim deki sebzenin kökleri mükemmel bir lif, potasyum, demir, folat ve antioksidan kaynağıdır. Yapılan frap analizine göre 100 gram pancar da 1.7 mmol kadar antioksidan bulunmaktadır. Ek olarak özel antioksidanlar da içeren pancarlar halen daha bir çok araştırmanın konusu olarak çalışmalara devam etmektedir.

Yapılan araştırmalara göre listelediğimiz en çok antioksidan içeren sebze ve meyveleri artık gönül rahatlığıyla ve de içerdikleri orana göre diyet listeleriniz de sıkça kullanabilirsiniz.

Bursa Nform Beslenme ve Diyet Danışmanlığı olarak, bizlerin de sık sık kullandığı ve sofralarımızda mutlaka bulundurduğumuz antioksidan deposu yiyecekler ile serbest radikallerin etkilerini azaltmak oldukça kolay olacaktır.

Bir sonra ki bilgi içeren yazımız da görüşmek dileğiyle… Eğer yazımızı beğendiyseniz, sosyal medyada paylaşmayı unutmayınız.

Sağlıcakla kalın…

Kaynaklar

1-)https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8660627

2-)https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20096093

3-)https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23853516

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir